تاثیر مدیریت موثر ریسک و سرمایه های فکری بر سطح عملکرد شرکتها(تحقیقی در صنایع دارو و
زمان کنونی: 29 بهمن 1396 ، 01:41 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: admin
آخرین ارسال: admin
پاسخ
بازدید 2884
محبوب کنید:

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر مدیریت موثر ریسک و سرمایه های فکری بر سطح عملکرد شرکتها(تحقیقی در صنایع دارو و
#1

چکیده:
به طور معمول مدیریت ریسک در شرکتها برای کاهش اثرات مربوط به پیدایش شرایط نامساعد و تاثیرات رفتاری بر عملکرد و کارکرد به کار گرفته می شود. اشاره این تحقیق به توانایی مدیریت ریسک در پاسخگویی به عوامل بازار که فراتر از کنترل مدیریت هستند به منظور ایجاد ثبات سودآوری در شرکتها می باشد و نتیجه آن منتهی به ارتقاء اعتماد سرمایه گذاران و سهامداران در حفظ و ایجاد سرمایه گذاری و به دنبال آن بهبود عملکرد شرکتها می گردد که نشان دهنده رفتارهای عملکردی است. این مقاله یک بررسی پژوهشی می باشد که رابطه عملکرد شرکتها با مدیریت جامع ریسک در صنایع خودرو و دارورا مورد آزمون قرار داده و نشان دهنده وجود یک رابطه مثبت معنادار خصوصاً میان شرکتهایی می باشد که محصولات آنها کالاهای اساسی مصرف کنندگان نبوده و همچنین قیمت گذاری ومیزان عرضه آن دستوری و تحمیلی از سوی دولت نباشد و در ابداعات و هزینه های تحقیق و توسعه سرمایه گذاری انجام داده و همینطور شرکتهایی که سطح بالاتری از سرمایه فکری انسانها در اختیار دارند و در صنایعی با رشد سریع دانش به فعالیت می پردازند که نشان دهنده رفتارهای عملکردی و کارکردی می باشد.

واژه های کلیدی :
مدیریت جامع ریسک ، سرمایه فکری ، ابداعات ، سرمایه گذاری خاص شرکت ، رفتارهای عملکردی و کارکردی.

1. مقدمه:
پيچيدگي محيطي، شدت رقابت، رواج تكنولوژي هاي نو و پيشرفته، توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات، شيوه هاي نوين عرضه كالاها و خدمات، مسايل زيست محيطي و سمت گيري سازمانها از داراييهاي مشهود به نامشهود و... از عوامل عمده اي است كه موجب شده سازمانها و بنگاههاي اقتصادي در دوران حيات خود با ريسك هاي بسيار متعدد و خطرات زياد و حتي پيش بيني نشده مواجه شوند و به همين جهت آنها با انواع مقوله هاي مديريت ريسك نظير مديريت ريسك بنگاه[4] ، مديريت ريسك كسب و كار و مديريت ريسك استراتژيك مواجه هستند و به آنها توصيه شده است كه براي مديريت ريسك خود از اين رويكردها استفاده نمایند.
به بیانی دیگر در مواردی مشاهده می گردد ، برخی شرکتها در هنگام تغییر شرایط محیطی به طور پیوسته بیشتر از دیگران بازده کسب می نمایند . اما آیا این موفقیت به دلیل وجود مدیریت موثر ریسک بوده است؟ و اینکه تاثیرات رفتاری و کارکردی حاصل از مدیریت ریسک بر عملکرد تا چه اندازه بوده است؟ براستی اگر چنین است چه چیزی می تواند این ارتباط را تبیین و مشخص سازد .
این مقاله سعی در ارائه یک تعریف غیر متداول از مدیریت ریسک دارد . بطوریکه مدیریت ریسک بعنوان ابزاری جهت پاسخگویی به ریسکهای خارجی بازارکه فراتر از کنترل مدیریت هستند ، به منظور کاهش نوسان سود آوری شرکت شناخته می گردد . چرا که ثبات سود آوری ممکن است باعث کاهش احتمال درماندگی مالی شرکت و افزایش احتمال تهیه سرمایه ای با هزینه کم به منظور استفاده از طرحها و موقعیتهای مناسب تجاری شرکت گردد.
از دیگر مزایای ایجاد یک مدیریت موثر ریسک در شرکت که مبتنی بر دیدگاه مرتبط بر منابع می باشد ، می توان به ایجاد انگیزه ای قوی در میان سهامداران عمده شرکت اشاره نمود که با حفظ و گسترش سرمایه گذاری خود در شرکت در واقع در دارایی هایی که مختص شرکت بوده ، سرمایه گذاری انجام داده که این سرمایه گذاریها ابزاری در جهت ایجاد بیشترفرصتهای تجاری کارا و همچنین کسب مزایای رقابتی مناسب و قابل تحمل برای شرکت تلقی می گردد که جملگی علائم و نشانه های رفتاری در تصمیم گیری می باشد.
بنابراین می توان نتیجه گرفت فقدان یک مدیریت موثر ریسک در شرکت منجر به تحمیل هزینه های مازادی به هر دوطرف ( سرمایه گذار وسرمایه پذیر ) و البته کاهش سطح عملکرد شرکت می شود که شواهد عینی تاثیرات مدیریت موثر ریسک بر رفتارهای عملکردی می باشد.

2. مبانی نظری و پیشینه تحقیق :
امروزه با توجه به اینکه مدیریت ریسک همواره به عنوان یکی از نگرانیهای مهم مدیران اجرایی در شرکتها بوده و فعالیتهای انجام شده در ارتباط با موضوع مدیریت ریسک رو به رشد و تکامل می باشد لیکن تحقیقات و مقاله های تجربی کم و معدودی در ارتباط با اثرات و کاربرد مسائل جنبی و متفرقه مربوط به این موضوع انجام شده است. به عبارت دیگر علیرغم رشد سریع این موضوع ، امروزه مطالعات کاربردی کمی انجام شده تا مشخص سازد ، آیا واقعاً اعمال مدیریت ریسک در عمل کارایی مطلوب را دارد یا خیر؟ دیگر اینکه میزان تاثیر مدیریت ریسک بر سطح عملکرد که جنبه عینی رفتار می باشد تا چه اندازه بوده است؟

شاید بتوان گفت تلاشهای انجام شده در این نوع تحقیقات به دلیل پیچیدگیهای مفهومی مدیریت ریسک و متعدد بودن روشهای کنترل سود و زیانهای پیدایش شرایط نامساعد در قالب روشی یکپارچه و راهبردی دچار اختلال شده است.

1-2 ) تعریف مدیریت ریسک :
مدیریت ریسک می تواند به عنوان روشی موثر در حداقل کردن اثرات نامطلوب ریسک و در طرف مقابل حداکثر کردن مزایای کسب شده از اثرات ریسک تعریف گردد.ایزینگر[5](1991).
چپمن[6] (1997) نیز هدف اساسی از مدیریت ریسک را بهبود سطح عملکرد فرآیند از طریق شناسایی سیستماتیک , ارزیابی و مدیریت ریسک های مربوط به پروژه می شناسد.
با این وجود ، طبق تعاریف فوق می توان مدیریت ریسک را اغلب بعنوان اقدامات ویژه انجام شده در جهت کاهش اثر بالقوه ریسک پدیده هایی همچون نوسان قیمتها ، تصادفات ، حوادث سیاسی ، قطع زنجیره تامین مواد اولیه ، پیشرفتهای اقتصادی و . . . تعریف نمود ، که البته پیدایش این موارد ( انحرافات بالقوه ) نشان دهنده طیف وسیعی از ریسکهای شرکت می باشد و هر کدام با متخصص های مختلفی در سازمان سر و کار دارند .
به عبارت کلی تر مدیریت موثر ریسک مربوط به مواجه شرکت با ریسکهای بازار و فرصتهای تجاری احتمالی مربوط به این ریسکها بوده ، همچنین به عنوان ابزاری اثر بخش برای پاسخگویی به تمامی متغیرهای بیرونی بازار که فراتر از کنترل مدیریت شرکت ، جهت کاهش نوسان سود آوری شرکت می باشند ، تعریف می گردد.[7]
از جمله این ابزارها و امکانات در اختیار مدیران ، می توان به ایجاد مصونیت مالی با بستن قرارداد های بیمه ، اعمال کنترلهای مدیریت ، نقل و انتقال منابع و نیز اعمال روشهایی در جهت ارتقاء سودآوری شرکت از طریق تصمیم گیریهای سنجیده و قابل دفاع و . . . نام برد که همگی این موارد شامل اقداماتی در جهت کاهش پیدایش شرایط نامساعد در شرکت تلقی می گردد .
امروزه نیز کاربرد مدیریت ریسک را می توان در پی افزایش شدید استفاده شرکتها از ابزارهای مشتقه (درجهت پوشش ریسکهای مختلف بازار ) و استفاده از پوششهای بیمه ای و نیز تبعیت شرکتها از رویکردهای مدیریت جامع ریسک متوجه شد ، بعلاوه با توجه به انگیزه های مدیریت ریسک در گذشته و ظهورالزامات قانونی برای آن ، تمایل بیشتری برای اجرای مدیریت ریسک وجود داشته است .
در واقع این موضوع امروزه مشخص گردیده که پاسخگو بودن شرکت به توانایی بهره برداری از فرصتهای جدیدی که از تغییر شرایط بوجود می آید بستگی دارد .
2-2 ) عملکرد بالاتر اقتصادی متاثر از اقدامات مدیریت موثر ریسک:[8]
زمانیکه یک شرکت در جلوگیری از اثرات نامطلوب رویدادهای خارجی و نشان دادن واکنش به تغییرات محیطی بهتر عمل کند ، در واقع در برابر اثرات اقتصادی نوسانات بازار کمتر حساس می شود.
به عبارت دیگر , وقتی شرکتی مدیریت موثر ریسک را اعمال می کند ، در هنگام انطباق با تغییرات و اختلافات محیطی بهتر عمل کرده و در نتیجه نوسان سودآوری آن کمتر می گردد.
در همین راستا برخی دلایل نشان می دهند که عملکرد بهتر اقتصادی می تواند از اقدامات مدیریت موثر ریسک ناشی شود ، که ما به تبیین 3 دلیل برجسته آن می پردازیم .

1. میانگین کمتر هزینه های سرمایه ای [9]
2. هزینه های بالاتر قراردادها
3. افزایش سرمایه گذاری خاص شرکت

1-2-2 ) میانگین کمتر هزینه های سرمایه ای:
ثبات سودآوری در شرکت می تواند به کاهش ریسک تجاری شرکت , افزایش احتمال قدرت پرداخت بدهیها و استمرار فرض تداوم فعالیت در شرکت منجر شود . در واقع چنین شرکتی از نظر اعتبار دهنده دارای ریسک پایین تری بوده و بنابراین بدهیهای بیشتری برای شرکت با هزینه های کمتر ساخته می گردد .
از نظر صاحبان سرمایه نیز این شرکت ریسک ورشکستگی کمتری داشته و احتمال اینکه سرمایه پرداخت شده کاهش یابد ، خیلی کم بوده و همچنین پیش بینی سود سهام دریافتی آتی و سود سرمایه شرکت بالاتر می رود.
از طرفی نوسان کمتر سود آوری پروژه ها میتواند موجب تحریک بیشتر سرمایه گذاران بالقوه و به دنبال آن تامین بیشتر سرمایه دردسترس با نرخ بازده کمتر گردد که همگی این عوامل منجر به ایجاد میانگین کمتر هزینه سرمایه با ترکیبی از بدهیها و حقوق صاحبان سهام می شود ، و البته هزینه های تامین مالی کمتر منتهی به پرداخت کمتر هزینه بهره و سطح عملکرد اقتصادی بالاتر می گردد.
به عبارت دیگر افزایش در دسترس بودن سرمایه می تواند منجر به بهبود سطح عملکرد شرکت گردد ، چرا که باعث می شود شرکت فرصتهای تجاری مناسبی برای سرمایه گذاری در اختیار داشته باشد.
2-2-2 ) هزینه های بالاتر قراردادها [10]:
علی رغم اینکه سرمایه گذاران از امکان خوبی برای اصلاح یا به روزآوری پرتفوی سهامشان دارند ولی این امکان برای سایر افرادی که با شرکت ارتباط داشته و ذینفع می باشند ( مانند مشتریان ، کارمندان و...)وجود ندارد.
همچنین امکان تغییر و به روزآوری پرتفوی برای سرمایه گذارانی که در شرکتهای کوچک و دارای حجم اندکی از بازار سهام سرمایه گذاری می کنند نیز وجود ندارد ، چراکه در اینگونه شرکتها عرضه سهام بر قیمت آنها تاثیر گذاشته وممکن است منجر به کاهش بیش از اندازه قیمت و تحمیل زیان سنگین به دارنده (عرضه کننده ) آنها گردد.
پس بنابراین امکان صحبت در مورد تغییر پرتفوی صرفا برای سهامداران شرکتهای بزرگ مهیا می باشد.
حال اگر شرکت به مدیریت ریسک خود بهای کافی ندهد ، این موضوع بر ارتباط آنها با سهامدارنش تاثیر گذاشته و به دنبال آن بسیاری از معاملات تجاری آسیب پذیر خواهد گردید ، در نتیجه طرفهای معاملاتی شرکت ، همانند عرضه کنندگان ، مشتریان و ... به جهت انجام معامله باشرکت صرف بیشتری را مطالبه خواهند نمود و این امر باعث افزایش هزینه قراردادهای منعقده بین شرکت و طرفهای معاملاتی خواهد گردید .
به طور مثال عرضه کنندگان کالا و خدمات ممکن است از شرکت بخواهند تا سریعاً بهای کالا و خدمات قرارداد آنها را پرداخت نماید و یا حتی اگر اوضاع وخیمتر باشد ، عرضه کنندگان کالا و خدمات از شرکت تقاضای پرداخت مبلغ قبل از تحویل کالا و خدمات را داشته باشند.
همچنین ممکن است کارمندان شرکت به جهت اینکه ادامه فعالیت شرکت را دائمی و پایدار نمی بینند ، تمامی وقت و انرژی خود را برای فعالیت در شرکت به کار نگرفته و قسمتی از وقت کاری خود را صرف جستجوی کار دیگر نمایند .
پس به طور خلاصه موارد فوق منجر به تحمیل هزینه های بالاتر در شرکتهایی می گردد که ریسکشان را به خوبی مدیریت نمی نمایند.
3-2-2 ) افزایش سرمایه گذاری های خاص شرکت :[11]
افزایش ریسک ورشکستگی , موجب کاهش تمایل سهامداران عمده در ایجاد تعهدات بلندمدت در شرکت و همچنین قطع ارتباطات مهمی می گردد که در ایجاد ارزش شرکت موثرند .
این درحالی است که سرمایه گذاریهایی که خاص شرکت هستند ، به طور طبیعی سرمایه را به سمت فعالیتهایی هدایت می نمایند که منجر به اقدامات سودآور و ارزشمند می گردد. لذا اگر سرمایه شرکت در راستای اهداف دیگری به کار گرفته شود ، زیان بالقوه ای ( هزینه فرصت از دست رفته ) وجود خواهدداشت.
به عنوان مثال وقتی شرکت در انجام تعهدات گذشته خود ناتوان گردد و یا به وعده و پیمان خود در ارتباط با سایر سازمان ها عمل نکند می بایست منابعی که متعهد به انجام آن بوده , به جهت ارتباطات خاص شرکت , به سایر استفاده ها معطوف بدارد که البته مدیریت موثر ریسک باعث کاهش احتمال وقوع چنین موقعیت ها (فعالیت های اجرا نشده و یا تکمیل نشده) و تحمیل زیان ها بر روی گروه های عمده سهامداران می گردد.
بنابراین اعمال مدیریت ریسک باعث ایجاد انگیزه قوی در میان سهامداران عمده شرکت می شود بطوریکه منابع خود را در سرمایه گذاری های خاص شرکت بسپارند که این سرمایه گذاریها می تواند شامل تولید محصولات دلخواه و یا به کارگیری تکنولوژی های خاص در صنایعی با رشد بالای دانش به جهت ایجاد تولیدات یا خدمات باشد.
همچنین این سرمایه گذاری های خاص شرکت که بوسیله کارمندان , فروشندگان مواد اولیه , مشتریان و شرکاء , ایجاد می شود , در واقع نوعی منابع مالی شرکت به حساب می آید که غالبا با ارزش و نایاب بوده و مبنایی برای ایجاد ارزش اقتصادی بالاتر و کسب مزایای رقابتی مناسب برای شرکت تلقی می گردد.
بدین ترتیب مدیریت جامع ریسک می تواند منتهی به ریسک ورشکستگی پایین تر شده و از خطر تعهداتی که از رابطه شرکت با مشتریان , فروشندگان مواد , شرکاء , مدیران , کارمندان و غیره بوجود می آید , بکاهد که البته این سطح پایین تر ریسک انگیزه ای برای سهامداران عمده به جهت سرمایه گذاری در منابع خاص مورد نیاز شرکت و تهیه ارتباطات تجاری با ارزش بلندمدت فراهم می نماید.

3-2 ) دانش , ابداعات و سرمایه فکری:[12] ، [13]
شرکت ها می توانند از طریق گسترش و ایجاد منابع خاص , با ارزش , نادر , بی نظیر و غیر قابل تعویض , صاحب عملکرد بهتر و بالاتر شده , همچنین از مزایای رقابتی قابل تحمل بهره مند شوند. که البته آن هم مستلزم وابستگی گسترده ای به سرمایه گذاری در منابع خاص شرکت هایی دارد که ابداعات را به کار گرفته و مشغول به انجام فعالیت های تجاری در صنایعی با سطح رشد بالای دانش می باشند که همگی بوسیله سرمایه فکری انسان ها حمایت می شوند.
در همین راستا امروزه نیز موضوع ترکیب دانش های مختلف به منظور کسب منافع بیشتر برای سازمان به عنوان قابلیت ترکیبی دانش شرکت ها , مدیریت جهانی دانش و غیره مورد بحث قرار می گیرد.
بدین ترتیب شرکت های خلاق که در صنایعی با رشد دانش بالا فعالیت می کنند , مانند شرکت های تولید کامپیوتر یا شرکتهای خدماتی بر مبنای دانش های متفاوت , تمرکز بیشتری بر روی تکنولوژی پیشرفته داشته و بالطبع باید وابستگی بیشتری نیز به گسترش منابع خاص شرکت داشته باشند.
در واقع می توان گفت محیط های تجاری خلاق می تواند شامل صنایعی با تکنولوژی تولیدی خودکار از قبیل محصولات کامپیوتری , ابزارهای اندازه گیری , تجهیزات دارویی و ... باشد.
اما اینرا باید در نظر داشت که وابستگی شدید به تکنولوژی پیشرفته در فعالیت های تجاری , ارتباط زیادی به سرمایه گذاری های خاص شرکت هایی دارد که سهامداران عمده آنها مطمئند این دانش خاص در ارتباطات با مشتریان , فروشندگان مواد اولیه , شرکاء , مدیران و کارمندان به کار گرفته می شود.
همچنین فعالیت های حرفه ای خدماتی که مبتنی بر دانش می باشند ، شامل حسابرسی , مشاوره , مهندسی , برنامه ریزی , ساخت نرم افزار و غیره احتیاج دارند که سهامداران عمده آن ها درشرکت هایی مناسب سرمایه گذاری کنند که از رفتارهای مبتکرانه حمایت خوبی کرده ودر نتیجه مبنایی برای ایجاد مزایای رقابتی قابل تحمل و مناسب تشکیل گردد.
بنابراین با وجود این توضیحات می توان گفت ، ابداعات منجر به ایجاد محصولات , خدمات ، فرآیندهای جدید و به طور کلی معرفی راه های سازندگی و انجام جدید کارها در سازمان می گردد که البته توجه مداوم به موضوع ابداعات , منجر به ایجاد تعهداتی در جهت فعالیت های تحقیق و توسعه شده که آنهم به ارتباطات سهامداران عمده و انگیزه آنها به گسترش منابع خاص و بی نظیر شرکت بستگی دارد.
در واقع ابداعات تلاشی در جهت ایجاد فرصت های تجاری جدید است که می تواند مبنایی برای ایجاد مزایای رقابتی مناسب , فراهم سازد. همچنین سرمایه گذاری در ابداعات می تواند برای شرکت فرصت های تجاری بیشتری فراهم کند و باعث انعطاف پذیری بیشتر شرکت گردد.
البته علت اصلی اختلاف ارزش بازار و ارزش دفتری نیز مربوط به ارزش آتی قدرت سازندگی بالقوه دانش انسان ها و مسائل مربوط به آن می شود. پس دانش بشری و سرمایه های فکری مربوط به آن یک شرط لازم برای شرکت در شناخت منابع با ارزش و مناسب در استفاده های تجاری می باشد . در واقع سرمایه های فکری که در افراد وجود دارد بوسیله ارتباطات انسان ها رشد و گسترش داشته و منجر به تغییر ایده های جدید, آشکار شدن چشم اندازهای مختلف, تفسیر شرایط بازار و ... می گردد.
حال اگر شرکت در نشان دادن واکنش به ریسک های خارجی ضعیف عمل کند , احتمال ورشکستگی زیاد شده که خود آن نیز عاملی بازدارنده برای سهامدارن عمده , در سرمایه گذاری های خاص شرکت و بالطبع ایجاد ابداعات مهم و تلاش های توسعه و پیشرفت در شرکت تلقی می گردد .
و این در حالی است که مدیریت موثر ریسک باعث کاهش بی میلی سهامداران عمده در ساختن تعهدات بلندمدت (که برای ایجاد ارزش مناسب شرکت مهم هستند ) شناخته می گردد.
بدین ترتیب مدیریت موثر ریسک می تواند باعث تشویق سهامداران عمده به سپردن منابع در سرمایه گذاری های خاص شرکت ها و ارتقاء کسب منافع بیشتر بشود. همچنین اهمیت خاصی که در موضوعات ابداعات , صنایع با رشد دانش بالا و بر مبنای سرمایه فکری انسان ها به سرمایه گذاری خاص شرکت داده می شود , به دلیل وجود اثربخشی عملکرد مدیریت جامع ریسک , خصوصا شرکت های فعال درمحیط های تجاری می باشد.

4-2) رفتارهای کارکردی و عملکردی :
رضائیان (1384) معتقد است که رفتار ، مجموعه فعالیت ها است که بروز عینی آن از طریق کارکردها و عملکرد ها آشکار می شود.[14]
مدیریت رفتار از موضوعات با اهمیت در ادبیات مدیریتی است که در اداره امور مورد توجه مدیران قرار می گیرد.
رهنمای رودپشتی و زمردیان (1386)ریسک را احتمال انحراف از بازده مورد انتظار تعریف می کنند که در راستای اهداف کسب و کار مورد توجه قرار می گیرد.[15] بنابراین جهت افزایش اثربخشی (میزان دستیابی به اهداف تعریف شده) اعمال مدیریت ضروری می باشد و چنانچه با اعمال مدیریت بتوان بیشترین نشانه های حاصل از رفتارهای کارکردی مدیران را در مرحله تصمیم گیری(که در عملکرد آشکار می شود)شناسایی و عینیت بخشید ، آنگاه کیفیت مدیریت ریسک معنی پیدا می کند. در همین راستا یکی از روشهای مرتبط توجه به ابداعات و نوآوری هایی است که در اعمال مدیریت ریسک بسیار حائز اهمیت می باشد . در بررسی مبانی نظری و علمی ، وجود ارتباط بین مدیریت موثر ریسک و سطح عملکرد به عنوان متغیر سنجش رفتارهای کارکردی و عملکردی پیرامون سرمایه گذاری شرکتها در ابداعات و سرمایه های فکری تائید شده است.

3. فرضیه های تحقیق:
در این مقاله به دنبال نشان دادن ارتباط مدیریت جامع ریسک و سطح عملکرد شرکت هستیم. برای بررسی موضوع اين تحقيق 2 فرضيه ذیل مورد بررسي قرار گرفتند. البته از آنجا که در این تحقیق از دو نسبت متفاوت برای اندازه گیری سطح عملکرد شرکت استفاده گردید ، لذا هر فرضیه با دو نسبت متفاوت سطح عملکرد شرکت (ROA و ROI ) به طور جداگانه در هر2 صنعت انتخابی ودر مجموع 2 صنعت مورد آزمون قرار گرفته است.
فرضيه اول: بین مدیریت جامع ریسک و سطح عملکرد شرکت ارتباط معناداري وجود دارد.
فرضيه دوم: مدیریت جامع ریسک در شرکتهایی که در سرمایه های فکری سرمایه گذاری می کنند ، ارتباط معنادارتري با سطح عملکرد شرکت دارد. در واقع هرچقدر میزان هزینه های سرمایه فکری در شرکت بالاتر رود (ابداعات بیشتر گردد) ارتباط بین مدیریت جامع ریسک و سطح عملکرد شرکت معنادارتر می شود.

4. متغیر های تحقیق :
مدیریت جامع ریسک:
از تقسیم انحراف استاندارد خالص فروش سالیانه بر انحراف استاندارد نسبتهای ROA و ROI (بطور جداگانه) طی میانگین دوره 6 ساله محاسبه می شود. این نسبت بعنوان یک متغیر مستقل در محاسبات آماری تحقیق شناخته می گردد.
سطح عملکرد شرکت:
با نسبتهای ROA از تقسیم سود (زیان) خالص بر متوسط اول و آخر دوره جمع کل داراییهای شرکت ونسبت ROI از تقسیم سود (زیان) خالص بر جمع حقوق صاحبان سهام و بدهی بلند مدت شرکت محاسبه می شود. این نسبتها بعنوان متغیر وابسته در محاسبات آماری تحقیق شناخته می گردندکه در حقیقت می تواند یکی از علائم رفتارهای کارکردی و عملکردی باشد.
سرمایه فکری:
سرمایه فکری می تواند اختلاف ارزش زیادی بین ارزش بازار و ارزش دفتری داراییهای اساسی ایجاد کند که به ارزش آتی قدرت خلاقیت دانش انسانها مربوط می شود.
این نسبت بعنوان یک متغیر مستقل در محاسبات آماری تحقیق شناخته می گردد.که از ترکیب شاخص Q توبین ساده و نسبت ابداعات محاسبه میگردد.


ابداعات(نوآوری) :
از تقسیم هزینه های تحقیق و توسعه رخ داده برای محصولات و خدمات جدید بر کل خالص فروش شرکت محاسبه می شود.
(Q توبین):
نسبت ارزش بازارسهام به اضافه ارزش دفتری بدهیها به ارزش دفتری داراییهای شرکت محاسبه شده و نشان دهنده اثرات عملکرد مدیریت جامع ریسک در شرکت می باشد که آنهم متکی بر سرمایه فکری انسانها می باشد.
اندازه شرکت:
با لگاریتم عادی کل داراییها انجام می شود. و به عنوان یک متغیر کنترل در تجزیه و تحلیل رگرسیون وارد می گردد.

اهرم مالی :
این اهرم روی ریسک تجاری شرکت اثرگذاشته و بعنوان یک ابزار کلی مدیریت ریسک که روی اثربخشی و عملکرد مدیریت ریسک اثر می گذارد شناخته می گردد . در واقع از آنجا که یکی از راههای تامین مالی شرکت ، اخذ بدهیهای بلند مدت می باشد ، بنابراین شرکتها همواره با ریسک پرداخت این بدهیها در سررسید و بهره آنها مواجه می باشند. پس به نوعی می توان گفت هر چقدر میزان بدهی بلند مدت شرکت بیشتر گردد ، ریسک تجاری شرکت نیز بالاتر می رود ، لذا این نسبت که از تقسیم بدهی بلندمدت بر کل حقوق صاحبان سهام شرکت محاسبه می گردد ( به دلیل اینکه میزان بدهی بلندمدت شرکتها با یکدیگر تفاوت دارد) به عنوان یک متغیر کنترل در تجزیه و تحلیل رگرسیون وارد می شود.
لازم به توضیح می باشد کلیه تعاریف انجام شده برای متغیرها و نحوه اندازه گیری آنها از مقاله زیر ، به نام توربن جول اندرسون ،چاپ شده در مجله long range planning که یکی از مبانی اصلی برای انجام این تحقیق بوده اتخاذ شده است.

The Performance Relationship of Effective Risk Management: Exploring the Firm-Specific Investment Rationale
Torben Juul Andersen
Volume 41, Issue 2, April 2008, Pages 155-176

همچنین متذکر می گردد در این تحقیق اندازه گیری سطح عملکرد شرکت ،مدیریت جامع ریسک ، ابداعات و اهرم مالی بطور میانگین طی 6 سال گرفته می شود ، تا اثرات نامطلوب سال به سال را طی دوره مورد بررسی به حداقل برساند.

5. روش تحقیق :
روش تحقیق حاضر پیمایشی – اکتشافی از نوع همبستگی است که در تحلیل از رگرسيون دو متغیره استفاده می شود بطوریکه میانگین سطح عملکرد 6 ساله نسبتهای ROA و ROI بعنوان متغیرهای وابسته و متغیر مدیریت جامع ریسک ، سرمایه های فکری، بعنوان متغیرهای مستقل و اندازه شرکت و اهرم مالی بعنوان متغیر کنترل شناخته می شوند.
اطلاعات به روش کتابخانه ای و با بررسی اسناد و مدارک (صورتهای مالی و یادداشتهای همراه آن) موجود در بورس تهران مربوط به سالهای 1381 لغایت 1386 گردآوری می گردد. جامعه آماری شامل شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در 2 صنعت مورد انتخابی بوده که شامل 63 شرکت که از آنها با در نظر گرفتن محدودیتهای تحقیق40شرکت در مجموع دو صنعت حایز شرایط بوده اند.
روش نمونه گیری شامل انتخاب تمام شركتهايي از جامعه آماری مي گردد كه شرايط ذيل را دارا باشند:
1) صورتهای مالی و یادداشتهای همراه آن طی سالهای 1381 لغایت 1386 قابلیت دسترسی داشته باشد. لازم به توضیح می باشد براي انجام آزمون تجربي فرضيات ، دوره زماني 6 ساله براي تحقيق تعيين گردیده كه سالهای 1381 الي 1386 را پوشش مي دهد
2) اطلاعات مربوط به قیمت بازار سهام شرکتها در بورس اوراق بهادار طی سالهای 1138 لغایت 1386 قابلیت دسترسی داشته باشد.
3) هزينه تحقيق و توسعه جزء اقلام یادداشتهای همراه صورتهاي مالي شركتها قرار داشته باشد.

6. روش های تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها :
در این تحقیق نحوه آزمون فرضیات بدین صورت خواهد بود که ابتدا در فرضيه اول همبستگي بين دو متغير سطح عملكرد شركت(متغير وابسته) و مديريت جامع ريسك (متغير مستقل) مورد آزمون قرارمي گيرد ، سپس در فرضيه دوم دو متغير فوق با متغير سرمایه های فکری که از ترکیب (نسبت ابداعات و شاخص توبین )بدست می اید.مورد آزمون قرار مي گيرد.
از طرفی اندازه شركت که با میزان کل داراییهای آن سنجیده می شود مي تواند بر قابلیت مديريت ريسك و نتایج سطح عملكرد شركت اثر بگذارد ، در واقع شرکتهای انتخاب شده برای آزمون تحقیق از نظر جمع داراییها یکسان نمی باشند ، همینطور اهرم مالي ( كه مي تواند متاثر از شرايط خاص محيط تجاري صنایع مختلف باشد ) بر رسيك تجاري شركت اثرگذار می باشد و به عبارتی به دلیل تفاوت شرکتها در میزان استفاده از بدهیهای بلند مدت در تامین مالی شرکت و به دنبال آن ریسک بازپرداخت اصل و بهره این بدهیها ، دو متغير كنترل اندازه شركت و اهرم مالي در تجزيه و تحليل رگرسيون دو متغيره وارد مي گردند.
لازم به توضیح می باشد متغیر سطح عملکرد شرکت در 2 فرضیه تحقیق بطور جداگانه با نسبتهای ROA و ROI مورد آزمون قرار خواهد گرفت .
7. تجزیه و تحلیل فرضیه ها و نتایج آن:
برای آزمون این فرضیه ها از معادله رگرسیون خطی استفاده شده است و نتایج نشان دهنده وجود ارتباط معنادار مابین مدیریت جامع ریسک و سطح عملکرد شرکت می باشد. البته از آنجا که میزان ضریب تعیین اصلاح شده2 Rدر فرضیه دوم با اعمال متغیر سرمایه فکری در مقایسه با ضریب تعیین اصلاح شده 2R فرضیه اول (که بدون در نظر گرفتن سرمایه فکری می باشد) بیشتر گردیده است ، لذا میتوان نتیجه گرفت که انجام هزینه های ابداعات و به کارگیری سرمایه های فکری در شرکت به طور نسبی به بهبود عملکرد شرکت می انجامد.
وتوضیح اینکه هر دو فرضیه در صنعت دارو موردپذیرش قرار نگرفتندولی در صنعت خودرو و مجموع دو صنعت فرضیه های تحقیق مورد قبول واقع شدند.
دلیل ردفرضیه های تحقیق در صنعت دارو:
با توجه به اینکه دارو کالای اساسی جامعه میباشدو در بحث قیمت گذاری و نحوه تامین و توزیع آن دولت نقش اساسی را ایفا میکنددر واقع دولت تنظیم کننده قیمت و مقدار کالا در بازار میباشدبنابراین ریسکهای ناشی از نوسانات قیمت ومقدار کالا در بازارمتوجه دولت میباشد.پس در این صنعت بازده شرکت تحت تاثیر مدیریت ریسک که از نوسانات فروش محاسبه شده قرار نمی گیرد.ولی با توجه به اینکه خودرومحصولی لوکس میباشد و شرکت خودروساز میتواند قیمت و مقدار محصولات رادر بازار اعمال مدیریت نماید بنابراین بین مدیریت موثر ریسک و بازده شرکت رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.
در همین راستا جدول ذیل به طور خلاصه بیانگر نتایج حاصل از آزمون فرضیات می باشد.
خانم دکتر زهرا پور زمانی[1] ، آقای دکتر احمد یزدان پناه[2] ، علی کریمی[3]
منبع:پارسیگلد

حسابرس و مدیرموسسه آریا محاسبان گیلان حساب و رییس انجمن حسابداری استان گیلان 09113428657 ابوذرامیدی
 پیام‌های داخل این موضوع
تاثیر مدیریت موثر ریسک و سرمایه های فکری بر سطح عملکرد شرکتها(تحقیقی در صنایع دارو و - admin - 4 دي 1390 ، 12:45 صبح

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان